Село Гаї Шевченківські Тернопільського району Тернопільської області знаходиться на півночі Тернопільського району і розташоване поблизу міста Тернополя як районного та обласного центру.
Біля села Гаї Шевченківські проходять автомобільні дороги: Р-41 обхід м. Тернопіль (ІІ категорії), протяжністю 1,1 км та С 201512 об’їзна м. Тернопіль – Лозова (ІV категорії), протяжністю 2,4 км.
Село Гаї Шевченківські знаходиться в межах мікрокліматичного району «Холодне Повітря» зони Західного Лісостепу, який характеризується м’яким, достатньо зволоженим, помірно – континентальним кліматом. Найтеплішим і найхолоднішим місяцями є липень і січень. Тривалість теплого періоду – близько 250 днів.
До 1990 року Гаї Шевченківські – хутір, який з часом був розбудований в село.
До 1990 року в селі було 50 дворів.
Попередні назви хутора: Гаї Гніздичні, Гаї Шляхтинецькі, Гаї Шевченківські.
Документальних даних про хутір немає. Найімовірніше, хутір почав заселятися в середині XIX століття після скасування панщини в Австро-Угорщині (1848 р.). Найбільше переселенців було із села Шляхтинці, розташованого в трьох кілометрах від хутора.
В 1927 році у хуторі народився Зеновій Середюк, поет, повстанець, автор шести поетичних збірок. Колишній стрілець сотні «Бурлаки». Відбув десятирічне ув’язнення у вугільних копальнях міста Воркути. Проживає в селі.
До 1939 року у хуторі діяв гурток “Рідної школи”. Члени гуртка ставили драматичні вистави і концерти в садибах господарів Івана Кривоуса та Ілька Сохара. Зібрані на виставах і концертах кошти передавалися керівництву української гімназії «Рідна школа» в м. Тернополі.
В садибі господаря п. Кривого відбувалися вечірні зібрання молоді.
Хата – читальня з невеликою бібліотекою знаходилася на території садиби п. Михайла Сердюка, а згодом – у п. Йосифа Вацика.
В 60-х, на початку 70-х років у хуторі діяла початкова школа, яка знаходилася в садибах гр. Середюк та гр. Блажко. Діяв магазин.
У центрі села, “на гойдалці”, проводилися виїзні перегляди кінофільмів та відбувався збір молоді.
Починаючи з 90-х років відбувається відзначення Шевченківських днів, які спершу проводилися в приватних будинках, пізніше – в закладі “Фортуна” та в капличці Греко-Католицької Церкви.
В лісі, на місці загибелі 21 травня 1945 року в керівному бою з карателями п’ятьох повстанців сотні «Бурлаки”, споруджено пам’ятник загиблим, який було освячено 25 листопада 1990 року.
Біля колишньої садиби Василя Поліщука (в 25 метрах від греко-католицької церкви) встановлено пам’ятний камінь з іконою Пресвятої Богородиці і табличкою про те, що в 1947-1951 рр. там знаходилася криївка надрайонного проводу збройного підпілля ОУН-УПА. Пам’ятний камінь було освячено в 2000 році.
До 1995 року село належало до Лозівської сільської ради, з 1995 по 1999 рік – до Шляхтинецької сільської ради.
Рішенням сесії Тернопільської обласної ради № 40 від 16.10.1998 року надано дозвіл на утворення Гаї-Шевченківської сільської ради. 26 травня 1999 року була утворена Гаї-Шевченківська сільська рада, яка на початку орендувала приміщення в приватному секторі. З червня 2004 року сільська рада була перенесена в нове приміщення по вул. Тернопільській, 10.
Сільським головою села з травня 1999 року по березень 2002 року був Вітюк Андрій Михайлович. З квітня 2002 року по жовтень 2015 року сільський голова – Лютинець Світлана Мирославівна. З листопада 2015 року сільським головою є Брич Богдан Васильович.
Загальна площа території Гаї – Шевченківської сільської ради становить 235,0 га, з них в межах населеного пункту – 157,0 га, за межами населеного пункту – 78,0 га(ліс).
Чисельність населення станом на 2001 рік становить 667 осіб, в 2009 році – 1342 особи, в 2012 році – 1535 осіб, в 2016 році – 1779 осіб.
Забудова населеного пункту села садибного типу, малоповерхова та частково багатоповерхова.
Село електрифіковане. Повна газифікація була проведена в 2004 році. Всі дороги села – з твердим покриттям. Водопостачанням село забезпечене. Телефонізація проведена в 2004 році.
5 серпня 2006 року відбулося відкриття стадіону.
15 лютого 2007 року – здійснено посвячення нового приміщення фельдшерсько-акушерського пункту.
30 вересня 2008 року було посвячено перший камінь на будівництво школи.
В селі діє магазин – “Сільмаг”, парафія Української Греко – Католицької Церкви Храму Успіння Пресвятої Богородиці, парафія Української Православної Церкви Київського Патріархату Храму Преподобного Іова Почаївського, монастир Благовіщення Пресвятої Богородиці Чину Братів Менших Францисканів Тернопільсько – Зборівської Єпархії УГКЦ. Храмовим празником громади села Гаї Шевченківські є 28 серпня – в день Успіння Пресвятої Богородиці.
У 1991 році утворена парафія Греко-Католицької Церкви Успіння Пресвятої Богородиці. З 1992 року богослужіння проводилися в капличці. Брати францискани прибули до села Гаї Шевченківські в червні 2003 року. 24 червня 2003 року владика Михаїл Сабрига єпарх Тернопільсько – Зборівський своїм декретом довірив парафію в селі Гаї Шевченківські францисканам східного обряду. Під кінець 2004 року розпочалося будівництво церкви, яке завершилося 26 жовтня 2008 року. Обряд посвячення провів єпарх Тернопільсько- Зборівський Кир Василій Семенюк.
У 2004 році розпочалось будівництво монастиря Благовіщення Пресвятої Богородиці в селі Гаї Шевченківські, яке триває по сьогоднішній час. Цей монастир буде призначений для новіціату братів францисканів східного обряду.
Парафія Української Православної Церкви Київського Патріархату Храму Преподобного Іова Почаївського утворена в 2000 році. Богослужіння проводяться в капличці. На даний час завершується будівництво Храму Української Православної Церкви Київського Патріархату.
На території села Гаї Шевченківські знаходяться фігури Пресвятої Богородиці: по вул. Л.Українки, Січових Стрільців, С.Наливайка та Польовій.
23 серпня 2009 року відбулося відкриття погруддя пам’ятника Т.Г.Шевченка.
В 2010 році споруджено дитячий майданчик по вул. Тернопільській, а в 2011 році – дитячий майданчик по вул. Зеленій.
28 липня 2013 року відкрито дошкільний навчальний заклад «Лісова казка».
24 серпня 2014 року відбулося відкриття пам’ятника Героям Небесної сотні.
В 2015 році споруджено дитячий майданчик по вул. В. Стуса.
Посвячення оновленого стадіону села відбулося в 2015 році.
В селі діяли дві футбольні команди: “Гаї Шевченківські” та “Молокія”.
Команда “Гаї Шевченківські” в 2014 році виграла кубок чемпіонату Тернопільського району з футболу (група “А”).
На даний час в чемпіонаті Тернопільського району бере участь одна футбольна команда – “Гаї Шевченківські”.
Традиційними святами є День села, відзначення Шевченківських днів. Віднедавна до святкових днів села приєдналися також Свято вареників та козацькі забави, Веселі канікули з Богом (останнє – за сприянням Греко-Католицької Церкви).